تهران - بلوار آفریقای شمالی بلوار صبا - پلاک 8

          {{ /almas_widgets: }}

سامانه معاملات برخط

آشنایی با معاملات بر خط

 

در دنیای مدرن امروز که زمان از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد ، کارگزاری بانک کارآفرین تلاش نموده است تا با برخورداری از برترین بسترهای شبکه اینترنتی به سرمایه گذاران جهت بهره برداری بیشتر از زمان و همچنین کمترین اتلاف هزینه مالی و انسانی از طریق سامانه معاملات آنلاین کمک نماید تا به این هدف خود در بازار سرمایه دست یابند. در این نوع معاملات مشتریان در هر نقطه جغرافیایی که باشند از طریق بسترهایی که کارگزاری در اختیار آنها قرارداده است مستقیما" به هسته مرکزی معاملات متصل شده و شخصا" اقدام به خرید و فروش و رقابت در معاملات می پردازند .

سامانه معاملات بر خط کارگزاری بانک کارآفرین علاوه برامکان معامله امکانات دیگری را هم برای مشتریان خود فراهم کرده است.

 

 
ورود به سامانه معاملات آنلاین
 

واریز آنی وجه

در خواست پرداخت مانده حساب مشتری به سامانه معاملات آنلاین کارگزاری به صورت الکترونیک، مشاهده صورت دارایی و مانده اوراق بر اساس آمار روزانه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه استفاده از همراه تریدر جهت دسترسی به سامانه معاملات از طریق تلفن همراه و تبلت

 
 
آشنایی با معاملات برخط

خرید و فروش به صورت آنلاین یعنی مشتری مستقیما به هسته معاملات متصل شده و درخواست خرید و یا فروش خود را در سیستم اجرا می کند .

نحوه دریافت نام کاربری و رمز عبور

1. مراجعه متقاضی به کارگزاری و ارائه درخواست جهت دسترسی به سامانه معاملات برخط

2. ارائه اصل مدارک شناسایی ( شناسنامه و کارت ملی ) و مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم ) و احراز هویت مشتری توسط واحد پذیرش

3. پر کردن فرم اطلاعات پایه مشتریان

4. دریافت فرم معاملات بر خط شامل قرارداد . تعهد نامه و آزمون

5. درصورت قبولی در آزمون ( حداقل 5نمره از 10) امضا قرارداد و تعهدنامه استفاده از معاملات برخط

پس از طی مراحل فوق امکان دسترسی مشتری به سیستم معاملات آنلاین توسط مدیر معاملات برخط کارگزاری ایجاد می شود.

مفاهیم آموزشی

محدوديتهاي موضوع ماده 10 " دستورالعمل اجرايي معاملات بر خط اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ايران " محدوديت در نوع سفارشات : سفارشات مجاز براي مشتريان بر خط، از لحاظ قيمتي سفارش Limit از لحاظ زماني بدون محدوديت (شامل Day ،Date و ... , Open) ميباشد.

محدوديت در حجم سفارش

در حال حاضر محدوديتي جهت حجم سفارش علاوه بر محدوديت هاي عادي هسته معاملات وجود ندارد. محدوديت در زمان معاملات:

الف - ساعت ورود سفارش از 30:8 لغايت 00:12 ميباشد.

ب - مشتريان معاملات بر خط در زمان حراج نمادهاي بازگشايي شده امكان ورود سفارش ندارند.

ج-مشتريان معاملات بر خط در 10 دقيقه پاياني دوره پيش گشايش (50:8 الي 00:9 ) امكان حذف سفارشات را ندارند

د-مشتريان معاملات بر خط در 5 دقيقه پاياني معاملات (55:11الي 00:12) امكان ورود سفارشات Day را ندارند.

محدوديتهاي قيمتي سفارش

الف - درصد تفاوت مجاز قيمت سفارش با دامنه مظنه بازار: قيمت سفارش خريد حداكثر يك درصد بيشتر از بهترين مظنه خريد بازار قيمت سفارش فروش حداكثر يك درصد كمتر از بهترين مظنه فروش بازار در صورتي كه سفارش خريد يا فروش در محدوده نوسان قيمت روزانه، در زمان ورود سفارش مشتري وجود نداشته باشد، محدوديت مذكور اعمال نمي شود.

ب- درصد تفاوت مجاز قيمت سفارش با آخرين قيمت معامله: درصورتي كه حجم سفارش وارده كوچكتر يا مساوي 1000 سهم يا حق تقدم خريد سهم باشد، تفاوت قيمت سفارش خريد يا فروش با آخرين قيمت معامله حداكثر يك درصد می تواند باشد. اين محدوديت بين ساعت 9:00 الي 12:30 . ميگردد اعمال در صورتی كه معامله ای در روز جاری انجام نشده باشد، مبنای قيمت آخرين معامله، قيمت پايانی روز قبل است.

آزمون های معاملات برخط
داوطلب

منظور شخص حقيقی يا نماينده شخص حقوقي متقاضی خدمات دسترسي برخط بازار مي باشد كه داراي حداقل 18 سال تمام و مدرك تحصيلي ديپلم متوسطه بوده و به تشخيص عضو تجربه لازم را براي انجام معاملات دارا باشد .

صلاحيت حرفه اي

شرايطي است كه داوطلب پس از احراز آن طبق مفاد اين بخشنامه ميتواند از خدمات دسترسی برخط بازار استفاده نمايد . مديريت معاملات برخط عضو، مسئول بررسی و تأييد صلاحيت حرفهای داوطلب استفاده از خدمات دسترسي برخط بازار مي باشد. ايفاي مسئوليت مزبور توسط مديريت معاملات برخط، رافع مسئوليت عضو در خصوص تأييد صلاحيت حرفهای داوطلب نخواهد بود.

قرارداد اختیار معامله
پس از اعطا مجوز معاملات برخط و دریافت نام کاربری ، کاربر ابتدا تغییر رمز می دهد و وارد سامانه معاملات برخط می شود سپس :

1. تامین وجه موردنظر در حساب کارگزاری یا محل خرید از حساب بانک

2. اقدام جهت تعیین کارگزار ناظر سهام های مشتری برای فروش

3. ورود به سامانه معاملات برخط کارگزاری

4. وارد کردن نام کاربری و رمز عبور و کد امنیتی

5. مشخص نمودن سهام موردنظر کاربر جهت ارسال به سامانه معاملات

6. تعیین نمودن نوع سفارش خرید یا فروش جهت ارسال به سامانه معاملات

7. مشخص کردن تعداد و قیمت سهم

8. ارسال سفارش

مزایا و محدودیت های معاملات برخط

دسترسی سریع و آسان سرمایه گذاران به سامانه معاملات بازارهای اوراق بهادار

همه عملیات مورد نیاز برای انجام یک معامله به صورت مکانیزه و در کسری از ثانیه انجام می شود

به طور اتوماتیک از طریق اینترنت

امکان ورود سفارش در زمان پیش گشایش نماد (سر خط )

امکان ویرایش قیمت

اطمینان از وجود اعتبار برای خرید

ارائه سرویس بهتر

پشتیبانی از معاملات برخط

مسئول آنلاین با توجه به مدرک تحصیلی مشتری تعدادی سئوالات مربوط به بازار و معامله در بازار را دراختیار مشتری قرار میدهد در صورتیکه ایشان بتوانند از یک دوم بیشتر پاسخ صحیح ارائه بدهند شرایط لازم جهت دریافت کد آنلاین را خواهند داشت . سپس دو سری فرم جهت دریافت کد و رمز آنلاین به مشتری تحویل داده می شود که مشتری پس از تکمیل آنها را به مسئول آنلاین تحویل داده ایشان کلیه فرم ها و امضاها را چک نموده با کپی شناسنامه و کارت ملی ضمیمه شده بایگانی می نماید . برای ایجاد کد کاربری و رمز عبور مسئول مربوطه به منوی معاملات برخط- تعریف مشتریان وارد شده بعد از جستجوی مشتری بر طبق کلاسه مورد نظر کد و رمز عبوری برای مشتری ایجاد می نماید و طی نامه ای مکتوب کد و رمز را به مشتری اعلام می نماید .

مرحله بعد کنترل مدیریت معاملات بر خط از ساعت 8:30 تا 12:30 در طول ساعات معاملات توسط مسئول آنلاین می باشد که در این مدت با توجه به پیغام های ناظر بازار محدودیتهایی در سیستم اعمال می دارد مانند محدودیتهای حراج ها، حق تقدم های استفاده نشده.... و مسئول مذکور در این زمان می بایست کلیه تماسهای تلفنی مشتریان را پاسخگو باشد که این تماسها می توانند سئوالهایی در مورد بازار و یا نحوه معامله باشند و یا اشکالاتی که آنها در حین معامله با آن برخورد کرده اند مانند قطعی سیستم ، لینک نشدن با بانک ، مشکل در ثبت درخواست و.... برای برطرف نمودن هر یک از این مشکلات مسئول معاملات بر خط باید با رایان هم افزا – فن آوری – بانک و مشتری به صورت مداوم در تماس باشد تا کلیه مشتریان بتوانند به صورت یکسان و آسان از سیستم ارائه شده بهرمند گردند .